FAQ OZONOWANIE – Najczęściej Zadawane Pytania
Dzięki wiedzy i doświadczeniu w ozonowaniu i innych dziedzinach postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie.
Każdy przypadek ozonowania jest inny, dlatego zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Konsultacje i wycena są bezpłatne.
Co to jest ozon?
Ozon (tritlen) stanowi najskuteczniejszy, a zarazem naturalny środek, za pomocą którego możliwe staje się pozbycie nieprzyjemnych zapachów, bakterii, roztoczy i alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu.
Więcej na stronie https://ozonpiorun.pl/o-ozonie
Ozonowanie jak działa?
Ozon napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu wchodzi z nimi w reakcję powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo aktywny chemicznie – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak: zapachy, bakterie, wirusy lub pleśni. Rozkłada je w mniej złożone i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Dezynfekcja pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.
Jak gaz może dezynfekować?
Ozon w postaci gazowej dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, do których nie można dotrzeć tradycyjnymi metodami. W porównaniu do najpopularniejszego środka dezynfekującego – chloru – ozon wykazuje 50-krotnie skuteczniejsze działanie odkażające, a efekty jego działania są 3.000 razy szybciej widoczne.
Czy zastosowanie ozonu jest bezpieczne?
Tak, ponieważ ozon rozkłada się do postaci czystego tlenu i nie pozostawia po sobie żadnych odpadów.
Czy ozon jest szkodliwy dla człowieka?
Ozon jest szkodliwy dla człowieka w wysokim stężeniu lub gdy jest wdychany przez dłuższy okres czasu. Z tego powodu podczas wykonywania zlecenia w pomieszczeniu nikt nie może przebywać, a pracownicy zachowują zasady bezpieczeństwa m.in. stosują maski. Agencja Bezpieczeństwa Pracy i Zdrowia zaproponowała maksymalną akceptowaną wartość stężenia ozonu. Wartość ta oznacza maksymalne stężenie na jakie może być wystawiony człowiek w danym czasie i dla danego związku. Dla ozonu ta wartość wynosi 0.06 PPM (PPM = Pars Per Milion) dla 8 godzin na dzień, 5 dni w tygodniu. Przy pobycie maksymalnie 15 minut stężenie dopuszczalne wynosi 0.3 PPM. Dla porównania stężenie podczas wykonywania usługi w zależności od potrzeby wynosi od 0,2 PPM, do nawet 10 PPM.
Jak długo ozonować?
Długość ozonowania zależy od wielu czynników. Czas zabiegu jest wyznaczany przez nas na podstawie wywiadu przeprowadzonego z Państwem. Dzięki kursom i doświadczeniu możemy Państwu zagwarantować, że jest on optymalny do zadania. Zbyt krótki czas może powodować jedynie stłumienie problemu, a nie jego usunięcie.
Ozonowanie dla zdrowia? Czy ozon pomoże alergikom?
Ozonowanie jest najlepszą metodą dezynfekcji. Ozon jest uznany przez Ministerstwo Zdrowia za naturalny środek odkażania mikrobiologicznego wnętrz. Przebywanie, w czystych, niemalże sterylnych pomieszczeniach z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Generatory ozonu są w stanie pomóc większości osób uczulonych na pleśń, grzyby i roztocza. Ozon oczyszcza powietrze, sterylizuje wnętrze, zabijając wszystkie drobnoustroje, a także sprawia, że w pomieszczeniu pachnie świeżością.
Ozonowanie jak często?
Częstotliwość ozonowania zależy od problemu jakiego chcemy się pozbyć regularnym ozonowaniem, a także personalnie od zleceniodawcy. Regularne ozonowanie dwa razy w roku zalecane jest dla alergików. Natomiast np. problem brzydkiego zapachu, jeżeli zostało usunięte źródło, możemy pozbyć się jednorazowym ozonowaniem. Zdarza się, że potrzebne jest długotrwałe ozonowanie np. przy kwasie masłowym, gdzie skuteczne ozonowanie może trwać nawet do kilkunastu dni.
Ozonowanie mieszkania – jak się przygotować?
Przy każdym zleceniu dokładnie wyjaśnimy, jak przebiegać będzie wykonywane u Państwa ozonowanie i co należy zrobić, aby było ono bezpieczne. Podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta. Przede wszystkim należy usunąć źródła przykrego zapachu (jeśli ozonowanie jest wykonywane z powodu utrzymywania się nieprzyjemnego zapachu, np. grzyba.
Co to jest kwas masłowy? Jak pachnie kwas masłowy?
Kwas masłowy, czyli inaczej kwas butanowy to organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych. Występuje w zjełczałym maśle, nadaje lekko gorzki posmak wielu serom. Kwas masłowy może jednak też spowodować wiele szkód. W większych stężeniach zapach kwasu masłowego kojarzy się z wymiocinami, ze względu na to, że to właśnie ten związek nadaje charakterystyczny zapach wymiocinom małych dzieci.
Czy ozonowanie usunie kwas masłowy?
Skutecznym sposobem pozbycia się zapachu kwasu masłowego jest ozonowanie, substancja utrzymuje odór długo, zapach jest bardzo trudny do usunięcia. Aby zminimalizować okres wyłączenia pomieszczeń z użytkowania bardzo ważnym jest najkrótszy możliwy czas od rozlania kwasu masłowego do uruchomienia odpowiednio dobranych generatorów ozonu.
Wielokrotnie potwierdziliśmy naszą skuteczność usługi dezodoryzacji, w lokalach zaatakowanych substancjami zawierającymi kwas masłowy. Klienci dzięki naszym działaniom ograniczyli wysokie koszty remontu generalnego i mogli szybciej powrócić do normalnego funkcjonowania działalności.
Czy ozon zabija wirusy?
Ozonowanie domu, mieszkania, pomieszczeń to sposób na stworzenie niemalże sterylnego środowiska, bez wirusów, bakterii, alergenów i wolnego od nieprzyjemnych zapachów. Dostępne badania wykazują skuteczne działanie ozonu na zmniejszenie się ilości roztoczy, owadów i innych drobnoustrojów.
Ozon wykazuje ponad tysiąckrotnie większą zdolność do usuwania wirusów, bakterii, grzybów, pleśni od konwencjonalnie stosowanych związków typu chlor czy fluor. Skuteczność dezynfekcji ozonem przewyższa promieniowanie UV i filtry HEPA. Ozon nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu, nie odkłada się w tkankach organizmów żywych, nie skaża gleby ani wody, nadmiar ozonu rozkłada się do tlenu, co czyni ozon bardzo proekologiczny i przyjazny dla środowiska.
Więcej na blogu.
Czy ozonowanie zabija koronawirusa?
Istnieje wiele badań naukowych, które pokazują, że ozon jest w stanie zniszczyć koronawirusa SARS, a struktura nowego koronawirusa 2019-nCoV jest prawie identyczna z SARS. Koronawirusy, o których słyszymy przez epidemię, przenoszą się drogą kropelkową, a więc po kichnięciu, czy kaszlnięciu wirus osadza się na powierzchni, przez którą może zarazić się inna osoba. Ozonowanie pomieszczenia, biura, mieszkania, domu, zmniejsza ryzyko zarażenia koronawirusem, wirusem grypy i innymi. Wyniki badań przeprowadzonych przez Institute of Virology w Hubei (Chiny) potwierdziły skuteczność ozonowania w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV.
Więcej na blogu.