O OZONIE

Ozon (tritlen) stanowi najskuteczniejszy, a zarazem naturalny środek, za pomocą którego możliwe staje się pozbycie nieprzyjemnych zapachów, bakterii, roztoczy i alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu.
Został odkryty w 1839 roku przez niemieckiego chemika Christiana Friedricha Schönbeina, który jako pierwszy opisał właściwości tego niebieskiego gazu.
Skład chemiczny ozonu tworzą trzy atomy tlenu. W stanie wolnym występuje w atmosferze, szczególnie w jej górnej warstwie, dzięki czemu chroni nas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Ponadto wydziela się również podczas elektrolizy wody, a także pod wpływem wyładowań elektrycznych w atmosferze.

Ozon to słowo zaczerpnięte z języka greckiego. Tłumaczy się je jako pachnący, dlatego we współczesnym świecie nazwa ozon została nadana gazowi (odmianie tlenu) o charakterystycznym zapachu i błękitnej barwie.

Ozon może występować również jako ciecz, wtedy ma barwę niebiesko-czarną lub jako ciało stałe, wtedy jest fioletowo-czarny.

Ozon powstaje naturalnie w powietrzu pod wpływem wyładowań elektrycznych. Wytwarzają go też spienione morskie fale oraz wodospady.

W powietrzu, którym oddychamy, stężenie ozonu jest bardzo niskie, toteż nieszkodliwe i wynosi od 0,001-0,003 ppm (parts per milion, czyli na milion cząsteczek powietrza przypada tylko jedna cząsteczka ozonu). Jako ciekawostkę podać można fakt, że w górnych warstwach atmosfery, na wysokości 20-50 km to stężenie wynosi 10-20 ppm.

W sposób sztuczny ozon uzyskać można w pewnych reakcjach chemicznych zachodzących w generatorach ozonu. Są to urządzenia, które wytwarzają ozon, zwane też krócej: ozonatorami. I tak jak naturalny ozon pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, tak ten wytworzony przez człowieka służy mu w walce z chorobotwórczymi ustrojami (bakteriami, wirusami, grzybami) oraz niepożądanymi zapachami. Dzieje się tak, ponieważ gaz ten jest silnym utleniaczem, niepalnym i dobrze rozpuszczającym się w wodzie.

Skąd jego skuteczność?

Otóż inaczej działa na organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe o małej specjalizacji komórek niż na człowieka i inne organizmy o wyższym stopniu rozwoju. Dlatego niszczy wirusy, grzyby, bakterie, ale jest bezpieczny dla człowieka.

Aby ozon okazał się szkodliwy dla ludzi ( i wywołał bóle głowy, podrażnienia nosa, gardła, oczu), jego stężenie musiałoby wielokrotnie przekroczyć dopuszczalne normy. Kiedy stosują go profesjonaliści, zachowując wymagane środki ostrożności, nie ma praktycznie niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzkiego.
Ozon ulega samoczynnemu rozkładowi do postaci tlenu.

Zabiegowi ozonowania poddawane są: pomieszczenia, pojazdy oraz woda.

Dzięki ozonowaniu usuwamy:

  • powodujące dyskomfort zapachy (nawet tak silne jak te po pożarach lub zalaniach),
  • pleśnie, grzyby,
  • różnego rodzaju alergeny,
  • bakterie, wirusy,
  • odór dymu papierosów i cygar,
  • czad.

Za pomocą ozonu można zdezynfekować nie tylko różnego rodzaju pomieszczenia, ale także owoce, warzywa, mięsa, wodę oraz powietrze. Ozonowanie żywności przedłuża jej okres przydatności do spożycia.

Ozonowanie wody usuwa z niej nieprzyjemny smak i zapach oraz przywraca jej przejrzystość. Zabieg ten stosowany jest np. na basenach. Zmniejsza zużycie środków chemicznych o 80%. Jest tańszy niż chlorowanie. Nie powoduje podrażnienia oczu, nie wysusza skóry i nie niszczy kostiumów kąpielowych. Jego działanie w porównaniu z chlorem jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze.

Ozon jest bezpiecznym dla zdrowia i życia człowieka sposobem dezynfekowania wody, żywności, pomieszczeń, pojazdów. Dzięki niemu poprawić można komfort życia alergików i pozbyć się różnego rodzaju odstręczających, szkodliwych zapachów, np. nikotyny, zgnilizny, pleśni.

Zastosowanie ozonu.
Ozon może być stosowany w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. W największym stopniu jest on używany do oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitnej (dezynfekcja). Jednakże w coraz większym stopniu jest on stosowany w różnych gałęziach przemysłu. Główną zaletą ozonu jest jego “czysty” charakter, ponieważ doprowadza on do utlenienia materiału praktycznie bez powstawania produktów ubocznych. Ze względu na to, że ma on mocny rozpoznawalny zapach, bardzo niewielkie stężenia są natychmiast wyczuwalne. To sprawia, że praca z ozonem jest bezpieczna. Ozon powstaje tylko w warunkach ekstremalnych. Mogą one zostać sztucznie stworzone w tzw. generatorach ozonu nazywanych też ozonatorami. Generatory ozonu generują ozon w wyniku wyładowań elektrycznych lub działania UV. Ozon jest gazem głęboko wnikającym w struktury materiału budowlanego, niszcząc grzybnie rozwijające się w głąb ścian, likwiduje i oczyszcza powietrze z zarodników grzybów i pleśni. Ozonowanie to niezawodna dezynfekcja i odgrzybianie pomieszczeń, jak i oczyszczanie klimatyzacji, w której grzyby znajdują idealne warunki do swojego rozwoju.

Co daje nam ozonowanie?
Przede wszystkim działanie ozonu polega na gwałtownym utlenianiu. Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest ​bardzo aktywny chemicznie – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak: zapachy, bakterie, wirusy lub pleśni. Rozkłada je w mniej złożone i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

Tabela: Wirusy, bakterie i grzyby usuwane przez ozon.

BAKTERIEWIRUSYGRZYBY
Bacillus BacteriaBacteriophage f2Aspergillus Niger
Bacillus AnthracisCoxsackie Virus A9Cladosporium
Bacillus AnthracisCoxsackie Virus B5Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici
Bacillus cereusEcho Virus 29Fusarium oxysporum f.sp. melonogea
B. cereusEncephalomyocarditis VirusLuminescent Basidiomycetes
Bacillus subtilisEnterovirus VirusMucor piriformis
Botrytis cinereaGDVII VirusVerticillium dahliae
Candida BacteriaHepatitis A virus
Clavibacter michiganenseHerpes Virus
Clostridium BacteriaInfluenza Virus
Clostridium Botulinum SporesPoliomyelitis Virus
Diphtheria PatogenPoliovirus type 1
Eberth BacillusRhabdovirus virus
E-coliStomatitis Virus
Endamoebic Cysts BacteriaVesicular Virus
Klebs-Loffler Bacillus
Legionella pneumophila
Mycobacterium avium
Mycobacterium foruitum
Penicillium Bacteria
Phytophthora parasitica
Proteus Bacteria
Pseudomonas Bacteria
Salmonella Bacteria
Salmonella typhimurium
Schistosoma Bacteria
Staph epidermidis
Staphylococci
Streptococcus Bacteria
Virbrio Cholera Bacteria
Vicia Faba progeny

ozonowanie Gdańsk, ozonowanie Gdynia, pomorskie, ozonowanie Słupsk, ozonowanie Lębork, ozonowanie Reda, ozonowanie Rumia, ozonowanie Wejherowo, ozonowanie Kartuzy, ozonowanie Kościerzyna, ozonowanie Chwaszczyno, ozonowanie Kaszuby, Ozonowanie Żukowo, ozon piorun, ozonowanie, dezynfekcja, odgrzybianie klimatyzacji, odgrzybianie samochodu, alergia, roztocza, jad trupi, kwas mlekowy, usuwanie zapachów, nikotyna, smród, ozonowanie trójmiasto, generator ozonu, pleśń, ozon, ozonowanie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Trójmiasto, ozonowanie klimatyzacji, ozonowanie samochodu, ozonowanie pomieszczeń, ozonowanie mieszkań, po zalaniu, po pożarze, po malowaniu, ozonowanie przedszkoli, ozonowanie siłowni, usunąć zapach wymiocin, zapach moczu kota, smród moczu psa, zapachy odzwierzęce, ozonowanie domku, ozonowanie domków, ozonowanie hoteli, ozonowanie domu, ozonowanie basenu, ozonowanie cena, ozonator, generator ozonu, jak usunąć zapach, jak usunąć smród, jak usunąć odór, jak się pozbyć zapachu, jak się pozbyć smrodu, jak się pozbyć odoru, ozonowanie firm, ozonowanie kabin, ozonowanie truskawek, ozonowanie owoców, jak usunąć alergeny, jak usunąć roztocza, jak usunąć zapach z klimatyzacji, usuń zapach z wentylacji, jak usunąć zapach z lodówki, jak się pozbyć pleśni, jak usunąć zapach wymiocin, ozonowanie wody, ozonowanie cieczy, ozonowanie żywności, ozonowanie magazynu, jak ozonować samochód, domki holenderskie, przyczepy kempingowe, ośrodki wczasowe, Sobieszewo, Stegna, jantar, Krynica Morska, Piaski, ozonowanie jachtów, łodzi, jacht żaglowy ozonowanie warzyw, ozonowanie butów, ozonowanie chłodni

Dodaj komentarz